x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Lanyard Kullanımı
23 / 05 / 2023

Lanyard Kullanımı

Lanyard kullanımı basit ama hayat kurtaracak büyük bir detaydır.

Yüksekte çalışan herkesin düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak lanyard kullanması zorunludur. Bu ürünler hayati önem taşır. İnsan hayatı her şeyin önünde olmalıdır ve özellikle riskli işlerde güvenlik ekipmanları eksiksiz tamamlanmalıdır. Lanyard İstanbul içerisinde kolaylıkla temin edilebilir dolayısıyla eksikliği kabul edilemez olmalıdır.  Ayrıca bu güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağına dair bilgi ve eğitimler de eksiksiz verilmelidir. Eğer işyerinizde bir iş güvenlik uzmanıyla beraber çalışmıyorsanız bu konuda size yardımcı olabilecek pek çok firma bulunmaktadır. Bu eğitimler güvenliği artıracaktır hatta hayat kurtaracaktır. Lanyard fiyat olarak da oldukça uygun bir üründür, özellikle hayati önemi göz önüne alındığında.

Geri Çekilebilir Bir Lanyard Kullanımı Nasıl Güvenle Yapılır

En iyi ihtimalle bile, lanyard çeşitleri düzgün kullanılmadıklarında hemen hemen tüm diğer düşme korumalarından daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Bir lanyard kullanımı ekstra güvence hissi verir, çünkü düşme ihtimaliniz kesilir, ancak uygun önlemler alınmazsa, hiç korunmayabilirsiniz.

Bir lanyard kullanmayı gerektiren bir iş yapmanıza gerek kalmadan önce, eğitim almış olmanız ve lanyardı nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı anlamanız çok önemlidir. İşyerinde lanyard kullanımı sırasında bilmeniz gereken hızlı bilgiler ve beş önemli nokta.

  1. Lanyard Kullanımı Öncesi Yapılan Çalışmayı Değerlendirin

Sizden yüksekte olan bir görevi yapmanız istendiğinde, “Bu iş, bir işçiyi yükseğe koymadan yapılabilir mi?” sorusunu sormalısınız.

Görevin zemin seviyesinden gerçekleştirilemeyeceği belirlenirse, gerekli düşme koruması türünü belirlemeniz gerekir. Buna karar vermek için en iyi kaynak, kontrol hiyerarşisini kullanmaktır. Eliminasyona odaklanan ve okuma listenize eklemenizi tavsiye edeceğim bu konuda internette derinlemesine pek çok yazı bulabilirsiniz.

“En güvenli kişisel koruyucu ekipmanlar, asla kullanmanıza gerek kalmayandır.”

Görevi yapmanın tek yolunun yüksekte çalışmak ve bir düşüş durdurma sistemi kullanmak olduğuna karar verilirse, bu durumda bir lanyard şok emici ve uygun bir kişisel koruma donanımı size yardımcı olabilir.

  1. Bağlantı Noktasının Güvenli Olduğundan Emin Olun

Bir sonraki adım, lanyardın bağlı olduğu lanyard kancası ürününün güvenli olmasını sağlamaktır. Her kullanımdan önce bu parçanın görsel olarak nasıl inceleneceğine dair en son incelemelerin belgeleri ve eğitim olmalıdır. Bu bir ankraj noktası, bir üst katı ray sistemi, yatay bir yaşam hattı vb. olabilir.

Unutmayın, herhangi bir şey yanlış veya yerinde görünmüyorsa sakın lanyard kullanımı yapmayın. Bunu derhal amirinize veya iş güvenlik görevlisine bildirin. Bu, paslanma, yıpranmış kablolar, renk bozulması, çatlaklar, yırtıklar veya sistemden ödün veren herhangi bir şey olabilir.

  1. Lanyardınızı İnceleyin

Eke benzer şekilde, lanyardın her kullanımdan önce incelenmesi ve bununla ilişkili uygun belgelere sahip olması gerekir. İyice inceleyin ve yanlış görünebilecek herhangi bir şey görürseniz kullanmayın. İpi çıkarmak ve bunun bir kısmını, ayrıca incelemek bile önemlidir.

“Yetkili bir kişi tarafından nasıl kullanılacağı konusunda tamamen eğitilmedikçe bir lanyard kullanımı asla yapmayın.”

Daha sonra bunun iş için doğru SRL türü olduğunu onaylamanız gerekecektir. Onaylanacak anahtar faktörler şunlardır:

Bu bir A sınıfı ürün mü? Bu ürün bir sorunda hayatımı kurtarır mı?

Lanyard standardı A Sınıfı olan ürünler, bir işçinin düşmesini önlemek için tasarlanmıştır. Bu daha sonra düşme mesafenizle ilgili bir soru haline gelir. Düşme ihtimalinizi doğru değerlendirdiğinizden emin olun. Ayrıca lanyard uzunluğu da çok önemlidir. Uygun uzunluğun fazlası da azı da olası bir problemde kötü sonuçlar doğurabilir.

Lanyard Kullanımı Yüksek İşler İçin mi Tasarlandı?

Yüksek için üretilen lanyard kullanımı bir kenardan düşmenize ve sistemde arıza yaşamamanıza izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Yüksekte bir çalışma yapıyorsanız, lanyard pods ürününüzün yüksek için tasarlandığından emin olun.

Lanyardımı etkileyebilecek başka tehlikeler var mı?

Bu, yüksek voltajlı ekipman çevresinde çalışmak veya kaynak yapmak çeşitli tehlikeleri içerebilir.

  1. Lanyard Kullanımı ile Uygun Koruyucu Ekipman Sağlayın

Her lanyard kullanımı yaptığınızda, uygun kişisel donanımların onunla birleştirilmesi gerekir. Bu, en çok kordonunuzu taktığınız koşum takımı olacaktır. Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, hepsi farklı uygulamalardır, D halkalarının yerleri, boyutlar, su şişesi aksesuarları için yüzlerce farklı tipte koşum takımı var, dilediğiniz seçebilirsiniz.

Diğer her şeyde olduğu gibi, her kullanımdan önce kemerinizi kontrol etmek zorunludur. Kemerinizi kontrol edin, D halkalarının doğru konumda ve doğru şekilde oturduğundan emin olun, güvenli bir şekilde çalışın.

  1. Bir Acil Durum Planınız Olsun

Son olarak, bir kurtarma planınız olsun. Düşmek zorunda olduğunuz talihsiz durumda, düşüş durdurma sisteminizdeki her şeyin doğru çalıştığını varsayarsak, ciddi bir yaralanma olmadan havada asılı kalacaksınız.

Ancak soru şu oluyor, nasıl aşağı inersiniz? Asla tek başınıza yüksekte çalışmamalısınız, bu nedenle yanınızda olan ve / veya işi denetleyen kişi düşüşün farkında olmalıdır. O zaman plan hemen yürürlüğe girmelidir. Çok uzun süre asılı kalmak yeni yaralanmalara ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Herhangi bir düşme önleyici kişisel koruyucu donanımda olduğu gibi, eğitim ve denetimin çok önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Bir lanyard kullanımı yapmadan önce işinizi, ekipmanınızı güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştireceğinizi anlamalısınız. Bir konu hakkında emin değilseniz veya güvenlik sorularınız varsa, onlara değinmek etmek ve hayatınızı tehlikeye atmak sizin görevinizdir. Lanyard nedir bilmeden, kullanımı hakkında eğitim almadan bu ekipmanları kullanmayın ve yükseğe çıkmayın.

Vücut Ağırlığından Daha Fazlası!

Son olarak, burada tartışılan ağırlıkların her birinin yalnızca işçinin ağırlığı olmadığına dikkat etmek önemlidir. Emniyet kemerinizin uygun şekilde kabul edilebilir olduğundan emin olmak için, işçinin ağırlığının yanı sıra her türlü giysiyi ve bağlı ekipman / araçları da hesaba katmalısınız.