x
Türkiye'nin En Büyük Şantiye Malzemeleri Tedarik Merkezi
Menüyü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menüyü Kapat
Su Yalıtım Malzemesi Seçmeden Önce Mutlaka Okuyun!
23 / 05 / 2023

Su Yalıtım Malzemesi Seçmeden Önce Mutlaka Okuyun!

Su yalıtım malzemesi seçimi binanızın ihtiyaç duyduğu belirli su yalıtım işlerine ve mevcut bütçenize bağlıdır. Bu yazıda, müteahhitler tarafından işlerinde kullanılan su geçirmez malzemelerin kapsamlı bir listesini vermek istiyoruz.

Yöntem ve su yalıtım malzemelerinin seçimi, binanın yalıtmak istediğiniz kısmına bağlıdır. İşte üç ana durum.

Çatılarda Su Yalıtım

Çatı, su sızması söz konusu olduğunda bir binanın en savunmasız iki bölümünden biridir. Genel olarak çatı kaplama malzemeleri su geçirmezdir ancak bu yeterli değildir. Bir çatı yoğun aşınma ve yıpranmaya maruz kalır ve en az 4-5 on yıl sürmelidir. ek su yalıtım malzemeleri eklemek gereklidir.

Ya çatı üzerine koruyucu bir kaplama olarak uygulanırlar ya da çatı çerçevesinin bir parçası olarak altına monte edilirler. Profesyonel bir müteahhit, çatı tipine ve bölgenizdeki iklime (yılda ortalama yağışlı gün sayısı, hava nemi vb.) bağlı olarak en iyi su yalıtım ürünlerini önerecektir.

Duvarlarda Su Yalıtımı

Duvarlar için su yalıtım malzemeleri, suya karşı korumadan fazlasını sunmalıdır. Ayrıca buhar bariyerleri veya hava bariyerleri eklemeleri gerekir. Aksi takdirde, yalıtım altında duvar ve marangozlukta nem sıkışarak küf, küf ve/veya mantarların yayılmasına neden olabilir.

Balkon ve Teras Su Yalıtımı

Balkon ve teras için su yalıtım yapı malzemeleri, UV ışınlarına karşı dayanıklılık ve esneklik gibi birkaç özel özelliğe sahip olmalıdır. Balkonlar ve teraslar, sıcaklık değişimlerinden dolayı hafif hareketlere maruz kalır. Sert su yalıtım malzemeleri, bu malzemelerin ortalama ömrü altında kısa sürede çatlar ve onarım veya değiştirme ihtiyacı duyar.

Su Yalıtım Malzemesi Çeşitleri

Poliüretan

Poliüretan en iyi su yalıtım malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Sorunsuz bir şekilde uygulanabilir ve yüzeye derinlemesine ve eşit bir şekilde nüfuz eder. Böylece poliüretan membran betondaki en ince çatlakları bile dolduracak ve su emme kapasitesini azaltacaktır.

Poliüretanın bir diğer önemli yararı, yağa, deterjanlara ve çeşitli kimyasallara karşı dayanıklı olmasıdır. Bu özellikler ve faydalar, poliüretanı en çok yönlü su yalıtım malzemelerinden biri olarak önerir. Duvarlara, balkonlara, teraslara ve duvarlara uygulanabilir.

Su Yalıtım Malzemesi Çimento Kaplama

Çimento kaplama, kum, organik ve inorganik maddeler ile silika bazlı malzemelerin toz karışımıdır. Uygulaması çok kolay olduğu için su yalıtım müteahhitleri arasında çok popülerdir. Sadece tozu belirli bir miktar su ile karıştırmaları yeterlidir ve montaj işine başlayabilirler.

Bu avantajın dezavantajı, çimentolu kaplamanın esnekliğinin olmamasıdır. Bu nedenle bodrum ve temel için önerilen su yalıtım malzemeleri arasında listeliyoruz. Diğer yöntemlere göre en uygun maliyetlisidir diyebiliriz.

Kauçuk

Kauçuk, çatılar için önerilen su yalıtım malzemelerinden biridir. İki kalınlıkta membranlarda mevcuttur. Esneklik, bu su yalıtım ürününün en önemli avantajıdır. sıcaklık değişimleri nedeniyle sürekli genişleyip büzüştüğü için çatı su yalıtımı için kritik bir husustur.

Kauçuklu Asfalt

Özellikle ticari binaların çatılarında kullanılan su yalıtım ürünlerinden biridir. Her türlü hava koşuluna karşı mükemmel koruma sağlayan, çok düşük su buharı geçirgenliğine sahip, çok sağlam ve esnek bir malzemedir. Ayrıca uygulamadan 3-4 saat sonra çabuk kurur.

Termoplastik

Bu yaklaşık 50 yıl yani en uzun ömre sahip su yalıtım malzemelerinden biridir. Doğru şekilde ısıtıldığında termoplastik yarı katı hale gelir ve levhaların ve panellerin sızdırmazlığı için mükemmel bir seçenektir. Elastomerler içerdiğinden termoplastik çok esnektir ve darbelere karşı dayanıklıdır. Termoplastiğin tek dezavantajı maliyetidir.

Bitümlü Membran

Çok yönlü, uygulaması kolay ve hem ticari hem de konut binaları için tavsiye edilen bitümlü membran, bitümün (katran benzeri bir madde) bir malzeme karışımı ile karıştırılmasıyla elde edilir. Sonuç, büyük dayanıklılığa sahip yapışkan ve viskoz bir maddedir. Ancak bilmelisiniz ki ham petrolden üretildiği için çevre dostu ve sürdürülebilir su yalıtım ürünlerinden biri değildir. Öte yandan, bitümlü membran çok uygun bir uygulama maliyetine sahiptir.

Su Yalıtım Malzemesi Bir Diğer Seçenek:

PVC Membran

PVC membran çatılarda en sık kullanılan su yalıtım ürünlerinden biridir. Hem su hem de buhar geçirgendir ve ekstra dayanıklılık sağlamak için güçlendirilebilir. Ayrıca kurulumu çok kolaydır ve uzun ömürlüdür.

Siz de su yalıtım malzemesi satın almak ya da bu ürünleri incelemek için sitemizi ziyaret edebilir ya da bize anında ulaşarak bilgi alabilirsiniz.