65 sonuçtan 1-36 arası gösteriliyor

Ürün Sayısı 24 48

Omega SDS Max Matkap Ucu 14X340

105,42 

Omega SDS Max Matkap Ucu 16X340

116,73 

Omega SDS Max Matkap Ucu 24X340

202,83 

Matkap Ucu

Matkap ucu, her zaman dairesel kesitli delikler oluşturmak için kullanılan kesici aletlere verilen addır.

Matkap uçları birçok boyutta ve şekilde olabilmesinin yanı sıra birçok farklı malzemede farklı türde delikler oluşturabilmektedir. Delik oluşturmak için, matkap uçları genellikle bir matkaba bağlanır ve bu matkap uçları, iş parçasını tipik olarak döndürerek kesmelerini sağlar.

Matkaba takılan bu aparat matkap tarafından kavranır. Matkap uçları, matkap ucu boyutları standartlarında açıklanan ebatlara göre tasarlanmaktadır. Dairesel olmayan bir enine kesite sahip delikler oluşturabilen belirli özel matkap uçları da vardır.

Matkap Ucu Boyutları

Matkap ucu boyutları çaplarına göredir. Çoğu evsel kullanım için 1/16 inç ile 1/2 inç arasında değişen matkap ucu seti iyi bir başlangıç ​​olacaktır. Sap, matkap ucunun matkaba uyan ucudur ve ayna tarafından sabitlenir. Yuvarlak bir şaft, aynanın biraz daha doğru bir şekilde ortalanmasına yardımcı olurken, altıgen şaft üzerindeki düz yüzeyler aynanın matkap ucunu daha güvenli bir şekilde tutmasını sağlar.

Çeyrek inçlik altıgen şaft uçları, ¼ inçlik darbeli sürücüler üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve hızla değiştirilebilir. SDS yani oluklu tahrik sistemi şaftları, beton delme ve yıkım uçları için kullanılmaktadır. Ayna, matkabın matkap ucunu bağlayan kısma verilen isimdir. Matkap ucu seti de bulmak mümkündür.

Ev Tipi Matkap Ucu

Ev kullanımı için çoğu elektrikli matkapta 3/8 inç veya 1/2 inç torna aynası bulunmaktadır. Daha büyük aynalar 5/8 inç ve 3/4 inç boyutlarındadır. Ancak genellikle ağır hizmet ve endüstriyel elektrikli matkap ve matkap preslerine takılır.

Doğru matkap ucu testere boyutunu seçmek, yeni bir DIY kullanıcısı için zor bir iştir, ancak bunu kolaylaştırmak için de bilgiler mevcuttur. Matkap uçları bazen, oluşturacağınız deliğin ne kadar büyük olacağını görmek için kılavuz olarak kullanılan bir şema olan pilot delik çizelgesiyle birlikte satılır.

Genel olarak, yumuşak ahşapla çalışırken ihtiyacınız olan delik boyutundan 1/64 inç daha küçük bir matkap ucu seçilmesi gerekmektedir. Diğer malzemeler için ihtiyaç duyulan delikle aynı boyutta matkap ucu zımpara seçilmelidir.

Matkap Ucu Seçiminde Malzeme ve Yüzey Faktörü

Matkap uçları genellikle üretildikleri malzemelere ve bunlara uygulanan kaplamalara göre sınıflandırılır.

  • Yüksek Hızlı Çelik (HSS) Matkap Uçları: Ahşap, hafif metaller, cam elyafı ve PVC’yi delmek için kullanılır.

Siyah Oksit Kaplı Matkap Uçları: Standart HSS uçlarından daha dayanıklıdır ve kaplama, matkap ucunun pasa direnmesine yardımcı olur. Bunlar sert ağaç, yumuşak ağaç, PVC, fiberglas ve çelik için en iyisidir.

Titanyum Kaplı Matkap Uçları: Sürtünmeyi azaltır ve daha az çaba gerektirir. Siyah oksit kaplı uçlardan daha uzun ömürlüdür. Bunlar sert ağaç, yumuşak ağaç, PVC, fiberglas ve çelik için en iyisidir.

Kobalt Matkap Uçları: Sert metal ve çeliği delmek için kullanılır. Isıyı hızla dağıtırlar ve aşınmaya karşı oldukça dirençlidirler, bu da onları sert metalleri delmek için siyah oksit veya titanyum kaplı matkap uçlarından daha iyi hale getirir.

Karbür Uçlu Matkap Uçları: Uzun kullanım süreleri boyunca çok keskin kalır ve esas olarak beton, fayans ve duvarcılık için kullanılır.

Kademeli Matkap Ucları

Kademeli matkap ucu, adında da anlaşılacağı üzere kademeli bir işleyişe sahiptir. Bu uç, zemin çapı ile orijinal çap arasında bir geçiş oluşturmak için uygun bir açı sunar. Bu stilin avantajı, her iki çapın da aynı oluk özelliklerine sahip olmasıdır. Bu da alüminyum gibi daha yumuşak malzemelerde delme yaparken ucun tıkanmasını önler. Bunun aksine, geçme bileziği olan bir matkap ucu aynı faydaya sahip değildir. Her uygulama için özel olarak üretilir ve bu da onları daha pahalı hale getirir.

Değiştirilebilir Matkap Ucları

Değiştirilebilir matkap ucu öncelikle CNC’de ve diğer yüksek hassasiyetli veya üretim ekipmanlarında kullanılır. Çap ve uzunluk başına en yüksek maliyetli olan en pahalı matkap ucu türüdür. Bu kesici uç kesimin dış yarıçapından sorumludur ve başka bir kesici uç, iç yarıçaptan sorumludur.

Aletin kendisi, düşük aşınmalı bir görev olduğu için nokta deformitesini ele alır. Uç, sarf malzemesi olmadığından, ortalama bir matkap ucundan çok daha fazla aşınmaya karşı sertleştirilir ve kaplanır.

Neredeyse tüm değiştirilebilir matkap ucu çeşitleri ağır kullanım altında uzun takım ömrü için birden fazla kesme sıvısı kanalına sahiptir. Ayrıca düz oluk, hızlı spiral, çok yönlü ve çeşitli kesme yüzü geometrileri gibi farklı konfigürasyonlarda da kolayca temin edilebilirler.

Ağaç Delici Matkap Ucu Özellikleri

Ağaç delmek üzere üretilen bu matkap ucu çeşidi, yüksek performans ve yüksek çalışma kalitesi hedeflenerek tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra 18 X 500 milimetrelik ebatlara sahip olan bu matkap ucu SDS Plus uç girişlidir. Bunun yanı sıra sertleştirilmiş kesme kenarlarına sahip olması da ürünü öne çıkaran bir diğer unsurdur. Aynı zamanda talaşın tahliyesi için derin oluklu bir tasarım yapılmıştır.

Bir diğer ahşap delici matkap ucu modeli de 8 X 250 milimetre özelliklerine sahip olan ekipmandır. Yumuşak ya da sert zemin fark etmeksizin türlü ahşapta derin ve temiz delikler açması hedeflenerek tasarlanmıştır. Kılavuzlu vida ucuyla çapaklar matkap ucu içine alınarak ekstra güç harcanmasını da önleyen bir mekanizmaya sahiptir.

14 x 250 milimetre ahşap omega matkap ucu da bir başka ahşap kullanımına uygun olan ekipmanlar arasında yer almaktadır. Yumuşak veya sert her zeminde kullanımı mümkün olan bu matkap derin ve temiz delikler açması hedefiyle tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra vida ucunda bulunan çapaklar sayesinde matkap ucunu içine alarak ekstra güç harcamayı engelleyerek kullanımı da kolaylaştırmaktadır. Dikkat çeken bir diğer özelliği ise uzun ömürlü olması hedefiyle ısıl işlenmiş çelikten üretilmiş olan bir mamul olmasıdır. Matkap ucu bileme işlemine gerek duyulmamaktadır.

Beton Delici Matkap Ucu

Betonda etkin kullanım için mutlaka beton delici matkap uçları kullanılmak zorundadır. Bu matkap ucu modelleri beton için üretilmiştir. Bu ekipmanlar, sabit bir merkezleme için merkezleme ucu 4 kesicili olup, donatılı betonda sıkışmayı engellemektedir. Bunun yanı sıra kırılmaz bir delme ucuna sahiptir.

Benzersiz dönme açılı kafa yapısıyla hızlı bir çalışma deneyimi sunmaktadır. Geniş ve dar toz çıkarma kanallarına sahip olan bu ürün herhangi bir kirlenmeye de mahal bırakmamaktadır.

Aynı zamanda temiz kullanım sayesinde matkap ucunun kullanım ömrü de uzamaktadır. Daha yüksek delme hızı ve düşük aşınma için hızlı toz tahliyesi için 4 kanallı tasarıma sahip olan bu ürün duvar, beton ve donatılı betonda kullanıma uygunluğuyla dikkat çekmektedir. Tüm SDS-Plus uç girişli makinalarla uyumlu olması da bu ürünün popülaritesini artıran bir özellik olmuştur. Şantiye sahalarında da güvenli kullanıma uygun olmasının yanı sıra evsel kullanımda da başarı göstermektedir.

Matkap Ucu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Matkap ucu fiyatları seçilen ürünün adedine, işlevine ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her ürün için net bir rakam söylemek imkansızdır. Matkap ucu modelleriyle ilgili dikkat çeken bir diğer detay ise kullanıcı yorumlarıdır. Çünkü alıcılar herhangi bir ürünü satın almadan önce kullanıcı yorumlarına bakmaktadırlar. Matkap ucu modelleri de kullanıcılar tarafından geçer not almayı başarmıştır.

Siz de matkap ucu ve diğer ürünlerimize sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.