37 sonuçtan 1-36 arası gösteriliyor

Ürün Sayısı 24 48

Vesta Beton Vidası 10×75 50 Adet

657,12 

Vesta Beton Vidası 10×100 50 Adet

876,15 

Vida Çeşitleriniz Şantiyeciniz’den

Vida, teknik tanımıyla spiral boyunca bir silindir üzerinde eşit aralıklarla yerleştirilen profile denir. Vidalar, özellikle bağlantı elemanlarının dişlerini oluşturan parçalar olarak her alanda günlük yaşama dahil edilen mekanik elemanlardır.

Günlük hayatta sürekli kullandığımız bizim hayatımızın önemli bir parçası olduğu kadar sanayiden hobiye hemen her alanda faaliyet gösteren vida, küçük gibi görünse de önemi yadsınamaz.

Vida çeşitleri 5 ana gruba ayrılmıştır. Bunlar;

 • Üçgen vida
 • Trapez vida
 • Kare vida
 • Testere vidası
 • Yuvarlak vida

Bunların dışında çeşitli ahşap ve sac vida profilleri de bulunmaktadır. Ancak bu cıvatalar manuel olarak değil, özel bir makine tarafından otomatik olarak üretilmektedir. Hırdavat dükkanlarında özel yapım vidaları bulmak zor olabilir.

Vida Araçları

Vida, yapı olarak yan ve yardımcı bir araç olduğundan vida ile beraber kullanılabilecek ürünler vidalama yapabilecek araçlardan, vidalanacak yüzeylere kadar değişiklik göstermektedir.

Şantiye, Hastane, okul, ev, araba gibi büyük yapılardan, kol saati kadar küçük araçların bile içinde bulabileceğiniz vidanın, en kolay kullanım aracı tornavidadır.

Tornavida dışında hem evlerde hemen herkesin yararlandığı hem de birçok ustanın kullandığı en popüler araç, vidalama matkap, diğer adıyla şarjlı matkaptır. Şarjlı matkapları basit olarak 3 kategoriye ayırabiliriz;

Şarjlı Vidalama Çeşitleri

 • İlk kategoride amatör tipi şarjlı matkaplar vardır. Bunlar, genellikle evlerde tercih edilen, hafif işlerde kullanabileceğiniz matkaplardır. Başlıkları çoğu vida ile uyumludur. Büyük ve yoğun kullanım gerektirecek işlerde tercih edilmez, markaya göre değişiklik gösterebilir ancak diğer serilere göre daha ekonomik makinalardır.

Genellikle 4-8 volt, 2 – 2,5 amper arası değerlerdedir. Dönme hızı, darbe fonksiyonu gibi özellikler göz önünde bulundurulmadan tercih edilen, daha basit işlere odaklı matkaplardır. Nalburiye ve yapı malzemesi dükkanlarından rahatça edinilebilir.

 • İkinci kategoriyi yarı profesyonel matkaplar olarak değerlendirebiliriz. Yine genelde amatör ev işlerinde kullanılan ancak evde küçük vida ve tadilat işleri yapmayı seven ya da matkabı bir kerelik bir alışveriş olarak kabul edip daha kaliteli bir modele yönelmek isteyen bireyler için idealdir

Çoğu zaman 8-12 volt arasındadırlar. Amatör olmayan matkaplar için bir amper değeri belirlemek doğru değildir. Çünkü volt yükseldikçe model ve markaya göre amper değerleri değişmektedir. En ideali çift vitesli ve 1200 devirde çalışan makinalardır. Satın almak istediğiniz matkap tek vitesliyse, 600 devirden düşüğünü almamaya dikkat etmek sizin için önemli olacaktır.

Genellikle darbeli olarak satılabilen bu matkaplarda, sadece vidalama değil delme işlemi yapmak istiyorsanız tercih sebebi olmalıdır. Darbesiz makinalar sadece ahşap, plastik ya da metal gibi malzemelerde kullanılır ve inşaat malzemeleri olarak bilinmez. Ancak darbeli matkabı beton, tuğla gibi yüzeylerdede kullanabilirsiniz.

 • Üçüncü ve son kategori olan tam profesyonel matkaplar, çoğu zaman ustaların tercihidir. Bu segmentteki matkaplar tamamen yoğun iş için yaratılmış, şantiye malzemeleri, inşaat ya da fabrika gibi en yüksek performans gerektiren alanlarda kullanılmaktadır.  18-36 volt arasındadır. Bazı özel matkaplar 20, 24 volt olarak da üretilmektedir. Bu ürünler hemen hiçbir zaman darbeli değildir. Şarjlı matkaplarla büyük delikler açmak olası değildir. Genellikle elektrikli makinalar bu konuda daha fazla verim sağlamaktadır.

Diğer Şarjlı Matkap Fonksiyonları

Taşıma Çantaları; Bazı ürünler plastik taşıma çantalarında, bazıları karton kutularda saklanır. Genelde yanlarında vida kutusu ile satılırlar.

Aksesuar Seti: Aksesuar setleri sadece birçok makinede göz doldurmak için kullanılmaktadır. Ancak yararlı olan vida kapağı gibi birçok ürün temin edilebilir. Bu ürün, kurulumdan sonra vidalarınızı saklamanın pratik bir yoludur. Çalıştığınız yüzeyi pürüzsüz göstermeyi sağlayabileceği gibi, vida görünümü yerine estetik bir görüntü oluşturmayı da sağlayabilir. Makine sadece kendi aksesuarlarıyla birlikte gelir.

Ergonomi: Makineyi sık kullanıyorsanız, elinize aldığınızdan ve kavramasına ve rahatlığına dikkat ettiğinizden emin olun. Vida seti ve makinanız, sizin rahatça çalışabilmeniz için size hizmet etmelidir.  Ekonomik nedenlerle, bazı markalar çok kaba makineler yapmak için eski kalıp türlerini kullanabilir. Eğer sürekli kullanacağınız bir ürün alacaksanız, önceden araştırmasını yaptıktan sonra size en uygun olacağını düşündüğünüz uzun ömürlü bir makine almak, uzun yıllar boyu yararlanabileceğiniz harika bir araç edinmenizi sağlayabilir.

Vida Yan Ürünleri

Vida yan ürünleri, vidayla kullanılabilecek ürünlerdir. Bu ürünler neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da en çok kullanılanlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Vida çıkarıcı, genelde elektrikli ya da şarjlı matkap ucuna takılabilen çürümüş, ağzı bozulmuş vidaları çıkarmak için kullanılan bir alettir.
 • Sunta vidası, balkon, sundurma gibi destek yapılarında kullanılan bir vida türüdür. Donanım tesisatları ya da ahşap, sunta malzemeleri birleştirmek için kullanılır.
 • Alçıpan vida, ahşap ve metal elemanlara alçıpan sabitlemek için kullanılırç Sivri uçlu ve matkap uçlu olmak üzere ikiye ayrılır. En çok bilinen ve piyasadaki en iyilerden biri olarak kabul edilen marka is Kraft alçıpan vida olarak bilinmektedir. Şantiye malzemeleri toptan satılan yerlerde bu markayı rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • İspanyolet vida, bir trapez vida çeşididir. Somun dişleri birbirine boşluksuz olarak kavradığından genellikle hareket vidası olarak kullanılırlar.
 • Dübelsiz montaj vidası, silindir seyrekleri daha sık olan bu vida türü, montaj sırasında dübel gerektirmez.
 • Vidal, Türkçesi sıkma torku yani sıkma kuvveti anlamına gelir. Cıvatayı tam verimliliğinde sıkma kuvvetidir.

Matkap Uçlu Vida

Matkap uçlu vida, yukarıda belirtilen şarjlı matkap ile rahatça kullanılabilecek olan vida türüdür. Ahşap beton ya da metal olsun, günümüzde vidaların çoğunluğu matkap uçlu olarak üretilmektedir.

Belirli markalar bu türde liderliğini korumaktadır, aralarında kullanım yöntemi olarak bir fark bulunmasa da marka değişikliği gösteren bu vidalar aşağıdaki gibidir;

 • SGS matkap uçlu vida, matkap uçlu vidaların en kalitelilerinden biri olarak kabul edilen sgs markası gerek kullanılan metaliyle gerekse performansıyla pazarda öne çıkan vidalardandır.
 • YHB matkap uçlu vida, yıldız havşa başlıklı uç anlamına gelmektedir. Yhb ibaresini gördüğünüz vida paketleri, havşa uçla uyumlu vida bulundurmaktadır.
 • YSB matkep uçlu vida, yıldız silindir başlıklı uç anlamına gelmektedir. Bu ibareyi gördüğünüz paketlerde ise silindir uç kullanmanız gerekmektedir.

Vidanjör Nedir

Vidanjör nedir sorusu, çeşitli sıvı ve çamur atığını depolayan ve bir tanker sistemine pompalanmasını sağlayan bir araç olarak cevaplanabilir. Eskiden madenlerde çamur ve çamurları taşımak için vakumlu kamyonlar kullanılıyordu, ancak şimdi vakumlu kamyonlar birçok alanda çeşitli atıkların taşınmasında yer almaya başlıyor.

Çalışma alanı ise çeşitli çamur ve atıkların temizlenmesinden, kazı çalışmalarından kaynaklanan şebeke sistemi tıkanmalarından, kalan suyun vakumlanmasından ve kanalizasyon sistemi bulunmayan yerlerde atıkların temizlenmesinden sorumludur. Vidanjör kamyonları temiz su da taşıyabilir.

Vidalı Kompresör Nedir

Vidalı kompresör, basınçlı hava üretmek için kullanılan bir kompresör türüdür. Diğer kompresör türlerine kıyasla piston ya da benzer olan yapılar kullanılmaz.

Vida kullanım alanlarından biri olan bu araçta, bir rotor kilitleme çifti kullanılır. Bu, piston yerine sıkıştırılmış hava üretmek için bir çift birbirine kenetlenen rotor kullanan bir kompresördür.

Vida Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Hayatımızın vazgeçilmez ancak görünmez kahramanlarından olan vida, aklımıza vida loca şarkısını getirse de ya da futbol hayranıysanız vida transfermarkt olarak kendini düşündürtse de yılların en büyük buluşlarından biri olduğunu unutmamak gerekmektedir. Kullanım alanları fazlalığı ile değerini gözler önüne sermektedir.

Siz de vida ve diğer ürünlerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü anında sepetinize ekleyebilirsiniz.